Optyk Polar

Porady i inne informacje

Porady

Prezentujemy Państwu zbiór porad i innych informacji, które mogą być przydatne dla osób korzystających z okularów.

Jak prawidłowo korzystać z okularów

Zastosowanie się do kilku pomocnych rad może przedłużyć ich trwałość, dzięki czemu będą mogli się Państwo dłużej cieszyć komfortem widzenia.

 • Okulary należy ściągać i zakładać obiema rękami na wprost, a zdjęte odłożyć do futerału.
 • Jeżeli nie mamy futerały, to należy je odkładać oprawkami do dołu. Nie należy odkładać okularów soczewkami do dołu, zwłaszcza na twarde i szorstkie materiały.
 • Do czyszczenia soczewek należy używać miękkich ściereczek (najlepiej z mikrofibry) oraz specjalnych płynów czyszczących. Nie powinno się czyścić na sucho, ale należy robić to często i delikatnie. Jeżeli nie mamy płynu do czyszczenia, to można się posiłkować zwykłym płynem do mycia naczyń i bieżącą wodą.
 • Okulary należy chronić przed zbyt wysokimi i zbyt niskimi temperaturami, np. nie zostawiać na desce rozdzielczej samochodu w ciepły słoneczny dzień.
 • Jeżeli nasze okulary uległy uszkodzeniu, należy niezwłocznie zgłosić się do optyka w celu naprawy lub wymiany.
 • Okulary należy przechowywać w futerale (najlepiej sztywnym). Nie wolno wrzucać okularów luzem do np. torebki.

Czyszczenie i konserwacja okularów

Należy stale zwracać uwagę na czystość soczewek, ponieważ tylko czyste soczewki będą w 100% spełniały swoją rolę.

Soczewki należy czyścić po zauważeniu nawet najmniejszej skazy. Najlepiej 1-2 razy dziennie. Warto sobie wyrobić nawyk, że czyścimy je przed rozpoczęciem pracy i po jej zakończeniu. Przynajmniej raz w miesiącu warto umyć cale okulary przy pomocy np. płynu do mycia naczyń, zwracając uwagę na okolice nosków i śrubek.

Soczewki czyścimy przy pomocy specjalnej ściereczki (najlepiej z mikrofibry) z domieszką płynu do czyszczenia soczewek. Myć należy spokojnie, nie naginając oprawek. Okulary należy trzymać jedną ręką (chwytamy za nosek i brzeg oprawki, nie za soczewkę), a drugą trzymać ściereczkę. Czyścimy ruchami okrężnymi. Należy uważać na noski, łatwo można je uszkodzić.

Soczewek bezwzględnie nie wolno czyścić na sucho, ponieważ zgromadzony na nich brud i kurz mogą je zarysować.

Zaparowywanie soczewek

Zaparowywanie soczewek jest zmorą tych, którzy korzystają z tradycyjnych okularów – soczewki kontaktowe nie zaparowywują. Po zaparowaniu musimy odczekać ok. 1-2 minuty aby efekt mgły z nich zniknął, na soczewkach mineralnych (szklanych) efekt utrzymuje się nieco dłużej.

Dlaczego tak się dzieje

Główną przyczyną tego stanu jest gwałtowna zmiana temperatury otoczenia, zwłaszcza zimą np. przejście z -10° do ogrzewanego pomieszczenia. Soczewki zaparują nam również podczas picia gorącego napoju lub po wejściu do wilgotnego pomieszczenia np. łazienki. Zaparowywanie soczewek to problem sportowców, ponieważ podniesiona temperatura ciała i chłodniejsze powietrze daje ten efekt, jak również osoby noszące maskę (np. chirurdzy, stomatolodzy).

Jak sobie radzić i czy można temu zapobiec?

Najprostszą metodą jest noszenie zawsze przy sobie ściereczki i przecieranie soczewek po zaparowaniu. Jeżeli zależy nam na łatwiejszym rozwiązaniu, to możemy zaopatrzyć się w płyny zapobiegające zaparowaniu soczewek. Nie eliminują one całkowicie efektu mgły, ale znacznie go zmniejszają.

Dodatkowo możemy zamówić soczewki z powłokami ochronnymi. Chodzi tu głównie o powłokę hydrofobową, która minimalizuje zaparowywanie soczewek. Jeśli zdecydujemy się na powłokę antyrefleksyjną, to również ona pomoże nam zminimalizować efekt mgły, ponieważ ma w sobie powłokę hydrofobową.

Najskuteczniejsza jest powłoka Optifog firm JZO i Essilor. Jest to specjalna powłoka nakładana na soczewkę na którą przynajmniej raz w tygodniu należy nałożyć 1 kroplę specjalnego płynu, a problem będziemy mogli zapomnieć o zaparowywaniu soczewek. Zapraszamy do obejrzenia filmów: Kanał Optifog.pl na YT

Naprawa okularów

Nie należy samemu naprawiać okularów, możemy je dodatkowo uszkodzić lub co gorsze sprawić, że będą nam szkodzić niż pomagać. Nawet z najmniejszym defektem należy się zgłosić do optyka.
Może się zdarzyć, że naprawa nie będzie możliwa i będą musieli Państwo wyrobić sobie nowe okulary, lub też naprawa spowoduje, że nie będą estetyczne. W takim przypadku można ich użyć jako zapasowych.

Defekty, które można naprawić:

 • dopasowanie i wkręcenie nowej śrubki gdy stara się wykręciła i zawieruszyła
 • wzmocnienie zacisku soczewki, aby nie wypadła
 • zreperowanie lub dostosowanie zausznika
 • wyprostowanie skrzywionych okularów
 • zespawanie pękniętej oprawki, oprawki z tworzyw sztucznych można sklejać, ale trwałość takiego połączenia jest niska
 • wymiana pękniętej soczewki na nową, niestety w przypadku soczewek fotochromowych należy wymienić obie, ponieważ stopień reakcji na światło jak i kolor może się różnić
 • jeżeli oprawka nie nadaje się do naprawy, to można wstawić soczewki w nową oprawkę, tylko mniejszą

Na co warto zwrócić uwagę podczas odbioru okularów

Zanim wyjdą Państwo z salonu optycznego warto zwrócić uwagę czy na pewno dobrze widzą w odebranych okularach, czy dobrze spełniają swoją funkcję. W okularach do bliży sprawdzić czy dobrze i wyraźnie widać np. ulotkę. W okularach do dali wyjrzeć przez okno na odległy obiekt. Należy sprawdzić czy oprawki dobrze leżą, czy nie są za luźne lub za ciasne, czy nie spadają gdy pochylimy głowę w dół.

Jeżeli odkryjemy jakąkolwiek wadę, należy ją bezzwłocznie zgłosić optykowi, ponieważ tylko w pełni dopasowane okulary zapewnią nam komfort i wyraźne widzenie.

Należy również pamiętać, że jeśli wcześniej nie nosiliśmy okularów, to musimy do nich przywyknąć. Czas ten może być różny dla różnych osób. Jeśli do tygodnia od założenia okularów myślą Państwo o ich jak najszybszym zdjęciu, należy się zastanowić czy zostały dobrze dobrane. Dla tych którzy nie mogą się przyzwyczaić do okularów proponujemy soczewki kontaktowe.

Przypominamy

Aby długie lata cieszyć się jak najlepszym wzrokiem oraz zminimalizować stopień jego pogarszania, przypominamy:

 • nie wolno używać okularów do bliży do patrzenia w dal i odwrotnie
 • do 50 roku życia należy badać swoje oczy przynajmniej raz na 2 lata
 • po 50 roku życia należy badać swoje oczy przynajmniej raz na rok, chodzi głównie o jak najszybsze wykrycie jaskry, która nie daje objawów
 • należy pamiętać o czyszczeniu okularów (zobacz jak o nie dbać)
 • warto posiadać zapasowe okulary, szczególnie osoby które bez okularów nie mogą się obejść
 • soczewki należy trzymać z daleka od wysokich temperatur, szczególnie te z powłokami, należy unikać również iskier (grill, ognisko, szlifierka)
 • okulary wpływają na nasz wygląd zewnętrzny, warto więc wybrać oprawki w których będzie nam "do twarzy", jeśli nie możemy się zdecydować, to można poprosić bliską osobę o ocenę
 • nie wolno używać okularów gotowych (szczególnie tych z bazarów, marketów)
 • nie wolno nosić okularów innej osoby, nawet jeśli ma taką samą lub zbliżoną wadę, tak samo nie powinniśmy pożyczać naszych.

Kontakt

Salony

ul. Kościuszki 64,
23-400 Biłgoraj
tel. 512 892 491

ul. Kościuszki 39
23-400 Biłgoraj
tel. 84 688 08 91

ul. Długa 75
23-400 Biłgoraj
tel. 84 686 74 05

Lekarze specjaliści

Okulista Lek. med. B. Meksuła
84 686 08 50

Okulista Lek. med. St. Stańska - Onyszkiewicz
84 686 75 78

Okulista Lek. med. I. Zawolik - Wołoszczak
84 686 74 72

Polityka Prywatności © Optyk Polar, projekt i wykonanie Net Partners